Zarządzenie Nr 50/2020 z dnia 3 listopada 2020 r. w sprawie zasad wykonywania pracy zdalnej przez pracowników niebędących nauczycielami akademickimi w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Zarządzenie Nr 50/2020
Rektora Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
z dnia 3 listopada 2020 r.
w sprawie zasad wykonywania pracy zdalnej przez pracowników niebędących nauczycielami akademickimi w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Na podstawie art. 23 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 poz. 85 z późn. zm.) oraz § 10 ust. 3 pkt 5 Statutu Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu stanowiącego Załącznik do Uchwały nr 34/2019 Senatu Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu z dnia 11 września 2019 r. w sprawie uchwalenia Statutu Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w związku z art. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacjami kryzysowymi (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.), zarządzam, co następuje:
§ 1
- Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi, zwani dalej pracownikami, w celu zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19, mogą być skierowani przez przełożonych, za zgodą Rektora lub Kanclerza, do wykonywania pracy zdalnej pod warunkiem, iż:
1) mają umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do skutecznego wykonywania pracy zdalnej,
2) rodzaj wykonywanej pracy pozwala na jej zdalne wykonywanie.
- Kierownicy komórek organizacyjnych, którzy uznają, że cześć prac wykonana może być zdalnie, przygotowują harmonogram pracy komórki wskazując, w które dni pracownicy będą świadczyć pracę zdalną, przy zachowaniu zasady, że w każdy dzień roboczy w siedzibie Akademii wykonuje pracę co najmniej połowa pracowników komórki.
- Pracownicy zatrudnieni na samodzielnych stanowiskach pracy mogą wykonywać pracę zdalną w wymiarze nieprzekraczającym połowy wymiaru czasu pracy.
- Harmonogram pracy zdalnej, po akceptacji przełożonego, przekazywany jest do Działu Kadr.
- Skierowanie pracownika do pracy zdalnej następuje w formie polecenia pisemnego, ustnego lub przekazanego za pośrednictwem maila służbowego.
- Pracownik skierowany do pracy zdalnej wykonuje pracę w godzinach pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Fakt rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej pracownik zgłasza przełożonemu drogą mailową.
- Pracownik realizuje zadania zlecone przez przełożonego w ramach powierzonego mu zakresu obowiązków.
- Pracownik jest zobowiązany do bieżącego informowania przełożonego o wykonanych czynnościach służbowych, a przełożony jest zobowiązany do bieżącej kontroli merytorycznej pracy pracownika.
- Pracodawca może odwołać pracownika z pracy zdalnej w każdej chwili, bez podania przyczyny. Odwołanie następuję w formie pisemnej, mailowej lub ustnie.
- Pracownicy wykorzystują do komunikacji z przełożonymi i innymi pracownikami, w szczególności drogę elektroniczną (e-mail) i/lub jeżeli jest to możliwe – kontakt telefoniczny.
- Pracownik w godzinach pracy zobowiązany jest do utrzymywania technicznej gotowości do komunikowania się z pracodawcą oraz do niezwłocznego powiadomienia przełożonego o jakiejkolwiek awarii lub niesprawności lub obniżeniu sprawności sprzętu, urządzeń, środków komunikacji, które uniemożliwiają mu utrzymanie kontaktu z pracodawcą lub pracę zdalną.
- Pracownik zobowiązany jest do zorganizowania stanowiska do pracy zdalnej w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
- Pracownik zobowiązany jest do zapewnienia bezpieczeństwa i poufności przetwarzania danych w trakcie wykonywania pracy zdalnej.
§ 2
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem wydania.
Wrocław, 3 listopada 2020 r.